Ako vybrať školskú tašku?

Školská taška Topgal MIRA 18014

Súčasný trh ponúka nesmierné množstvo školských batohov, tašiek či aktoviek. Nie každý batoh či taška je však vhodná pre dieťa. Pri kúpe je potrebné sledovať niektoré základné parametre tak, aby samotné nosenie tašky neuškodilo zdraviu vášho dieťaťa. Poďme si o týchto parametroch povedať viac.

Akú tašku pre prváka?

Pri kúpe školskej tašky pre prváka sú tu dve, resp. tri možnosti – školský batoh, školská aktovka alebo ich kombinácia.

skolske-tasky-pre-prvakov

Školské batohy sú praktickejšie, pohodlnejšie a viac “nadčasové”. Čo sa týka vnútorného priestoru, v mnohých prípadoch sa do nich zmestí aj viac vecí. Batohy sa dokážu pohodlne prispôsobiť.

Školská aktovka ponúka pevnú konštrukciu, vďaka čomu sa aktovka neprevrát. To ocenia deti pri manipulácii – nakladanie či vykladanie zošitov, kníh, desiat a pod. Samozrejmosťou je aj spevnené dno a v niektorých prípadoch aj nožičky, ktoré zabránia zašpineniu aktovky a dodávajú ešte väčšiu stabilitu.

Kombinácia oboch – pokiaľ ste nerozhodný, na výber máte ešte jedno zaujímavé riešenie. To kombinuje školský batoh a aktovku v jednom. Nájdeme tu spevnené dno, vo väčšine prípadoch jednú komoru a nespevnené steny ako v prípade batoha. Zdravý vývoj chrbtice zabezpečuje ergonomicky tvarovaný chrbtový systém spolu s hrudným pásom, ktorý zvyšuje komfort pri nosení.

Hmotnosť školského batoha

Samotný batoh by mal byť čo najlahší. Každý gram totiž predstavuje zbytočnú záťaž pre chrbticu, s ktorou musia deti pri dochádzaní bojovať. Pre hmotnosť existuje aj norma, ktorá určuje maximálnu hmotnosť aktovky 1.2 kg pre prvý stupeň, pre druhý stupeň 1.4 kg.

Ergonómia školskej tašky

Taška by mala obsahovať pevnú, anatomicky tvarovanú chrbtovú časť pre zdravý vývoj chrbtice. Čo sa týka popruhov, tie by mali byť polstrované s minimálnou šírkou 4 cm. Všímať by ste si mali aj vlastnosti ako sú pevné dno, plastové nožičky či celkovú šírku. Ak je taška príliš široká, ruky dieťaťa sú pri chôdzi obmedzované a narážajú do tašky. Uistite sa preto, aby ste svojmu dieťaťu vybrali tašku so správnou šírkou. O správnych rozmeroch školskej tašky píšeme v tomto článku.

Bezpečnosť detí na cestách

Určite sa zamerajte na školské tašky, ktoré už obsahujú reflexné prvky v základe – či sa už jedná o rôzne odrazky či reflexné prvky. Ideálne je, ak sa tieto prvky nachádzajú nielen na zadnej časti batoha, ale aj po jeho bokoch. Deti sa budú cítiť bezpečnejšie a vodiči ich skôr spozorujú.

reflexne-prvky-na-skolskom-batohu

Dizajn školskej tašky

Pre deti je samozrejme najdôležitejší dizajn s motívom. Určite však treba uprednostniť vlastnosti, akými sú napríklad váha, spracovanie, ergonómia a pod. Dizajn, resp. motív by mal byť až na druhom mieste.

Vnútorné členenie školskej tašky

Školská taška či batoh by mal obsahovať najmenej dve časti, tzv. komory. Prvú časť využiť na desiatu, druhú na zošity a knihy. Pokiaľ taška poskytuje aj ďalšie vrecká, je to len veľké plus. Ideálne pre kľúče, peňaženku, či iné drobné cennosti.

komora-batohu-na-notebook